Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A APAMIĘCI ŻOŁNIERZY WALCZĄCYCH O WYZWOLENIE FLANDRII

| Autor:

W dniach 8-9 września br. w belgijskim Maldegem odbyły się uroczystości poświęcone pamięci kanadyjskich, polskich i brytyjskich żołnierzy walczących w 1944 roku o wyzwolenie Flandrii.

W niedzielę 9 września na Kanadyjskim Cmentarzu Wojennym zgromadzili się  weterani II wojny światowej, mieszkańcy Maldegem, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz żołnierze z Kanady, Polski, Wielkiej Brytanii wraz z towarzyszącymi im rodzinami. Na uroczystość przybyli także polscy żołnierze służący aktualnie w belgijskim Mons w Naczelnym Dowództwie Sił Połączonych NATO w Europie (SHAPE), na czele z płk Wojciechem Ozgą, Polskim Narodowym Przedstawicielem Wojskowym przy SHAPE.

W trakcie uroczystości wystąpiły belgijskie, kanadyjskie i polskie dzieci, które  podzieliły się swoimi osobistymi odczuciami nawiązującymi do tragicznych czasów II wojny światowej. Modlitwę za poległych żołnierzy zmówił ks. ppłk Paweł Piontek. Głos zabrała również obecna  na uroczystości senator Anna Maria Anders, podkreślając wagę dbałości o pamięć bohaterów tamtych dni oraz to, że szczególnie w dzisiejszych czasach należy przypominać Europie o tym, co wydarzyło się w trakcie wojennej zawieruchy.  „Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie” - zakończyła swoje wystąpienie senator Anders.

Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich 1119 pochowanych na cmentarzu żołnierzy, a dzieci, trzymając się za ręce, utworzyły wokół monumentu symboliczny krąg pamięci. Dzień wcześniej, 8 września kanadyjscy i polscy żołnierze wspólnie przemierzyli trasę 28-kilometrowego marszu zorganizowanego wokół Maldegem, w rejonach gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się walki. Na trasie złożono wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających alianckich wyzwolicieli Belgii.

Nasi żołnierze odwiedzili również mieszczące się w pobliskim Adegem „Canada-Poland War Museum”. Placówka została założone przez Gilberta van Landschoot po 50 latach od wyzwolenia Adegem. Skłoniła go do tego obietnica złożona umierającemu ojcu, który podczas wojny ocalał dzięki pomocy polskich i kanadyjskich żołnierzy.

 

Tekst: ppłk Krzysztof Plażuk, SHAPE Communications Division, WKI/CO MON

Zdjęcia: ppłk Plażuk, arch. uczestników marszu.