Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AODRA NIE JEST IM STRASZNA

| Autor:

W Krośnie Odrzańskim trwa szkolenie poddziałów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) z pokonywania szerokiej przeszkody wodnej – rzeki Odra.

We wtorek 12 czerwca br., zmagania żołnierzy spod husarskiego znaku obserwowali gen. broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny RSZ oraz attaché obrony USA w Polsce pułkownik John Downey a także ponad 120 słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej z Warszawy.

Jak każdego roku ośrodek ćwiczeń OC Biała Góra znajdujący na brzegach Odry, tuż obok Krosna Odrzańskiego staje się areną umożliwiającą praktyczne sprawdzenie i doskonalenie umiejętności pokonywania szerokiej przeszkody wodnej. Tegoroczne szkolenie, w którym kolejno udział biorą żołnierze i sprzęt wojskowy ze wszystkich jednostek wchodzących w skład 11LDKPanc, rozpoczęło się 1 czerwca, a zostanie zakończone 15 czerwca.

W miejscu przeprawy rzeka Odra ma około 160 metrów szerokości, a jej głębokość, z uwagi na niski stan wody, w tym roku sięgała do 2 metrów. W przeprawie wykorzystywano zarówno sprzęt inżynieryjny będący na wyposażeniu pododdziałów saperskich, jak i sprzęt wojskowy, którym na co dzień dysponują jednostki wojskowe czołgi Leopard 2A4, bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz KTO Rosomak, haubice 2S1 i PRWB OSA, czy sprzęt rozpoznania BRDM i TRI.

Ideą tego szkolenia było to, aby w przeprawie wzięli udział żołnierze wszystkich jednostek wojskowych dywizji. Nie możemy zapominać, że przeprawy przez przeszkody wodne są integralną częścią przemieszczania wojsk. Podczas takiego szkolenia bardzo ważna jest właściwa koordynacja zadań do przygotowania, zorganizowania i przeprowadzenia pokonywania przeszkody wodnej. Prócz tego, niezwykle ważny jest czynnik psychologiczny. Dzięki temu, iż szkolenie ma charakter cykliczny żołnierze zyskują duży komfort psychiczny. Mam na myśli, zarówno zaufanie do własnych umiejętności, jak i sprzętu oraz do organizacji przedsięwzięcia. – opisywał gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc.

W czasie wizyty, obserwatorzy mieli okazję zapoznać się z organizacją i wyposażeniem grupy ratunkowo ewakuacyjnej GRE, którą wystawił 5 Kresowy batalion saperów z Krosna Odrzańskiego. Do jej zadań należy czuwanie nad bezpieczeństwem załóg i przeprawiającego się sprzętu. Poza tym, zaprezentowano sposoby przygotowania poszczególnych rodzajów sprzętu wojskowego oraz załóg do pokonania przeszkody wodnej. Ważne jest właściwe uszczelnienie i zabezpieczenie sprzętu przed zalaniem.

Następnie goście przeszli na punkt kierowania przeprawą oraz punkt obserwacyjny, skąd mieli doskonałą widoczność na przeprawiające się po dnie Odry czołgi Leopard 2A4.

Czołgi Leopard 2A4 pokonują przeszkody wodne jadąc po dnie, zatem aby załogi mogły przystąpić do praktycznej realizacji szkolenia na rzece Odra musiały wcześniej odbyć specjalistyczne szkolenie. W czasie tego szkolenia pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii przeszli tzw. badania tolerancji tlenowej, a także nauczyli się posługiwania aparatami tlenowymi ATE-1, które są nieodzownym wyposażeniem każdej załogi w czasie przeprawy.

Jednak zanim czołg  Leopard 2A4 zanurzy się i przejedzie po dnie rzeki załoga musi dokonać prawidłowego montażu elementów wyposażenia do jazdy pod wodą. Zakładana jest m.in. kilkumetrowa rura ewakuacyjna, która umożliwia załodze opuszczenie wozu w przypadku zatopienia. Przez rurę dostarczane jest także powietrze do wnętrza czołgu oraz układów silnika. Na jej wierzchołku staje dowódca wozu, który łączy się z kierowcą i podaje mu kierunek, w jakim ten ma zmierzać pod wodą.

„Pokonywanie przeszkód wodnych jest zadaniem dość złożonym, wymagającym zarówno wiedzy specjalistycznej, jak i taktycznej. Jednak dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu żołnierzy wojsk inżynieryjnych, saperów mogę stanowczo powiedzieć, że Odra nie jest nam straszna”. – wyjaśnia mjr Tomasz Hamerliński, zastępca szefa wojsk inżynieryjnych 11LDKPanc.


Tekst: mjr Artur Pinkowski

Zdjęcia: por. Krzysztof Gonera