Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AOBCHODY 75. ROCZNICY BITWY POD PAWŁAMI

| Autor:

W poniedziałek 11.06.2018 r.  przy pomniku upamiętniającym wydarzenia 11.06.1943 r. odbyła się uroczystość poświęcona 75. rocznicy bitwy pod Pawłami w gminie Zabłudów. Tegoroczne obchody zostały podniesione do szczególnej rangi, poprzez włączenie w plan m.in. mszy polowej, wystawienie wojskowej asysty honorowej, podniesienie flagi RP, apel poległych i oddanie salwy honorowej.

W 75. rocznicę bitwy uroczystość upamiętniającą to wydarzenie zorganizował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Białystok przy wsparciu Burmistrza Zabłudowa i 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (1PBOT).

Kompanię honorową wystawił 18 pułk rozpoznawczy oraz 1PBOT. Poczet ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy AK był również z 1PBOT, poczet flagowy z 11 batalionu lekkiej piechoty.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele instytucji wojskowych i cywilnych, żołnierze i pracownicy RON. By poznać historię tego miejsca przybyła również młodzież szkolna, harcerze. Delegacje jednostek wojskowych, instytucji złożyły pod pomnikiem wiązanki.

„Nikt nam nie kazał iść do wojska, składać przysięgę i bronić Polski, żeby ona wróciła w dawnych granicach”.

O ochotniczym charakterze walki, wartościach jakie przyświecały partyzantom, żołnierzom AK powiedział podczas swojego wystąpienia Prezes Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. Czesława Chociej:

Ci młodzi ludzie styrani klęską 1939 roku, podjęli decyzję o obronie Polski, która została rozgrabiona. Dzisiejsza 75. rocznica bitwy jest dla nas dniem wielkiej żałoby. Przecież ci młodzi ludzie, jak również wszyscy my, AK-owcy nie mięliśmy kart powołania. Nikt nam nie kazał iść do wojska, składać przysięgę i bronić Polski, żeby ona wróciła w dawnych granicach, żebyśmy nie doczekali takiej chwili, że znowu przez 120 lat będziemy w niewoli. Ciężkie to były czasy dla tych żołnierzy i dla wszystkich, którzy podjęli ten trud. Mój dowódca kompanii po złożeniu przysięgi powiedział do mnie: „pamiętaj, masz wykonywać wszystkie rozkazy, nie dać się zabić i nie dać się złapać”.

Zaraz po tych słowach kpt. Edward Kuśmierski, członek ŚZŻAK Okręg Białystok odśpiewał wzruszający „Hymn Partyzantów”, dobrze znany w środowisku żołnierzy tych terenów.

Rys historyczny: Bitwa z Niemcami stoczona pod wsią Pawły 11 czerwca 1943 r.

Wśród społeczeństwa ziemi podlaskiej nadal żywe są wspomnienia wydarzeń związanych z walką podziemia niepodległościowego o wolną Polskę podczas II wojny światowej. Jednym z nich jest bitwa z Niemcami stoczona pod wsią Pawły 11 czerwca 1943 r. przez IV Uderzeniowy Batalion Kadrowy Armii Krajowej.

W skład oddziału partyzanckiego przeznaczonego do akacji na Kresach Wschodnich, jakim był IV U.B.K,  wchodziła młodzież i maturzyści stołecznych gimnazjów, harcerze. Jego organizatorem i dowódcą był ppor. lotnik Stanisław Pieciul ps. „Radecki”.

Akcja przeciwko partyzantom była prowadzona przez doskonale wyszkoloną w bojach frontową kompanię Wehrmachtu, która poruszała się samochodami. Partyzanci przemieszczając się głównie pieszo lub konno po lesie, ruszali do kontrataku, udawało się im nawet przełamywać linię ataku – gdzie ogień niemiecki prowadzony był z dwóch stron.  Z bitwy pod Pawłami udało się uratować tylko sześciu żołnierzy. Wszystkich rannych Niemcy dobili i polecili chłopom ze wsi wykopać mogiłę, z której w kilka lat po wojnie wszystkich ekshumowano i przewieziono na cmentarz w Bielsku Podlaskim.

Tekst: Beata Leszczyńska