Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ANOWOCZESNE UZBROJENIE TO GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA

| Autor:

- Dziś przekazałem żołnierzom 8. Pułku Przeciwlotniczego nowoczesny sprzęt, który został przygotowany, zaprojektowany, ale także wykonany przez polski przemysł zbrojeniowy. Zestawy POPRAD to najnowocześniejszy sprzęt w tej kategorii i dowód, że polski przemysł zbrojeniowy stać na to, żeby produkować nowoczesny sprzęt dający gwarancję bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w Koszalinie.

W piątek szef MON wziął udział w uroczystych obchodach z okazji 100-lecia Polskiej Broni Przeciwlotniczej organizowanych w ramach Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, w trakcie których przekazał na wyposażenie 8 Pułku Przeciwlotniczego 7 pojazdów samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych POPRAD. 
 
Szef MON zapowiedział, że w ramach modernizacji zestawy POPRAD będą trafiały na wyposażenie Wojska Polskiego do 2021 roku. Przypomniał także, że w 2022 roku na wyposażenie trafią także rakiety Patriot. - W marcu tego roku podpisałem umowę z naszym partnerem amerykańskim w sprawie zakupu tej broni. To również dowód, że niwelujemy olbrzymie zapóźnienia jeśli chodzi o modernizację Wojska Polskiego. Ale zestawy Patriot to tylko jeden z elementów zapewnienia bezpieczeństwa przeciwrakietowego, przeciwlotniczego. Kolejnym elementem jest program Narew, który przygotowujemy, który będzie realizowany w oparciu o polski przemysł zbrojeniowy. Ten sprzęt zapewni Polsce bezpieczeństwo – mówił minister. 
 
Jak zaznaczył Mariusz Błaszczak dobre uzbrojenie byłoby niewiele wart, gdyby nie żołnierze. To oni – jak podkreślał szef MON - muszą być dobrze  przygotowani, zdobyć odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Muszą być gotowi, żeby stawić czoła w chwili zagrożenia. 
 
W trakcie uroczystości szef MON odznaczył medalami żołnierzy za wzorową służbę, ale także za ich dokonania w czasie wolnym od zadań służbowych. Żołnierze otrzymali wyróżnienia od ministra Błaszczaka za bezinteresowne niesienie pomocy tym, którzy znaleźli się w potrzebie. - Takie jest Wojsko Polskie. Możemy czuć się bezpiecznie, dlatego, że Wojsko Polskie jest przygotowane, by stać na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków – mówił szef MON. 
 
***
 
W lipcu i sierpniu br. 8 Pułk Przeciwlotniczy z Koszalina otrzymał siedem nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych „Poprad”. Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. Zestaw Przeciwlotniczy „Poprad” może być używany do osłaniania kolumn wojskowych, miejsc postoju zgrupowań oraz stanowisk dowodzenia a także lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego.