Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ANIE ZAPOMINAMY O NASZYCH BOHATERACH

| Autor:

W ubiegłą sobotę, 22.04.br., przeprowadzony został już VIII Międzynarodowy Patrol Wojskowy im. porucznika Łukasza Kurowskiego, zorganizowany Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów w Poznaniu przy współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i 14 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Poznaniu.

Delegacje uczestników VIII Patrolu wraz z gościem honorowym Anetą KUROWSKĄ - żoną por. Łukasza KUROWSKIEGO zebrały się przed cmentarzem w Lusowie, gdzie po krótkich, okolicznościowych przemówieniach przedstawiciela WKU w Poznaniu mjr Grzegorza WDOWSKIEGO i Wójta gminy Tarnowo Podgórne pana Tadeusza CZAJKI, oddano honory i złożono wiązanki kwiatów na grobie patrona naszego przedsięwzięcia. Była to jedna z nielicznych okazji aby upamiętnić przypadające właśnie w tym dniu imieniny Łukasza i zbliżającą się dziesiątą rocznicę jego śmierci.

W VIII Patrolu uczestniczyło 38 trzyosobowych drużyn, w tym 33 drużyny klasyfikowane: weteranów, rezerwistów, żołnierzy zawodowych, żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych i kandydatów do służby w NSR oraz młodzieży szkolnej i akademickiej, oraz 5 drużyn członków WSAR (biura zawodów). A były to miedzy innymi reprezentacje: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania, 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Poznania, Wyższej Szkoły Bankowej z Poznania, Zespołu Szkół Handlowych z Poznania, Zespołu Szkół Geodezyjno Drogowych z Poznania, Zespołu Szkół Rolniczych ze Środy Wlkp., Zespołu Szkół Mechanicznych z Poznania, Poznańskiego Bractwa Kurkowego, Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK ze Swarzędza, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa z Bełchatowa, Związku Strzeleckiego „Strzelec” RP z Gniezna, członków WSAR oraz grup fascynatów wojskowości z Poznania i jego okolic.

Rozegrano następujące konkurencje podstawowe:

 1. strzelanie z karabinka kbkAK i pm 84 Glauberyt – prowadzili: st.sierż. Piotr SZUKAŁA
  i mł.chor. Bogdan KALUŹNIAK (CSWLąd.), Jan URBAN (PBK), Zbigniew GAŁKA, Beata NIEDŹWIEDZIŃSKA-KUSIAK, Anna ROSIŃSKA i Danuta ANDEBUR (WSAR);
 2. rzut granatem do celu, w zaimprowizowane okno lub drzwi – prowadził Krzysztof KWIATKOWSKI (WSAR);
 3. dynamiczne strzelanie sytuacyjne na systemie szkolno-treningowym Śnieżnik – prowadzili:  

mł.chor. Sebastian CZAJKOWSKI i mł.chor. Mirosław TRZCIŃSKI (CSWLąd.) Grzegorz KARPIŃSKI (ZSR).

Ponadto młodzież szkolna, akademicka i żołnierze służby przygotowawczej do NSR rywalizowały w konkurencjach sprawnościowych:

 1. ocena odległości obiektów terenowych oraz znajomość broni, transporterów, czołgów
  i samolotów – prowadzili: Maciej ZIELENOW, Adam WRÓBLEWSKI i Adam JANAS (Strzelec Gniezno);
 2. udzielanie I pomocy osobie poszkodowanej (w tym resuscytacja) – prowadziła Agnieszka RUTKOWSKA (ZSH).

Dla chętnych, bez limitu wieku i płci, skomponowana była specjalna konkurencja sprawnościowa Komandos, polegająca między innymi na jak najszybszym wykonaniu szeregu połączonych ze sobą zadań, w tym slalom z ciężarkami 17,5 kg, rzucanie nożem, strzelanie z procy, dekryptaż zakodowanej informacji i wykrycie oraz rozpoznanie materiałów niebezpiecznych w określonym terenie – prowadzili: Piotr NIEMCZYK (WSAR) oraz Maciej ZIELENOW, Adam WRÓBLEWSKI i Adam JANAS (Strzelec Gniezno).

Biuro zawodów pod komendą Marioli ŚWITALSKIEJ oraz Krystyny ANDRZEJEWSKIEJ i Krzysztofa NIEMCZYKA pracowało intensywnie, aby przyjąć wszystkich zawodników i skrupulatnie zliczyć wszystkie wyniki. Miłośnicy militariów mieli okazję do bezpośredniego dotknięcia sprzętu wojskowego zaprezentowanego w ekspozycji udostępnionej dzięki uprzejmości członków Commando KŻR LOK Swarzędz, a przedstawiający sprzęt będący na wyposażeniu 1 Samodzielnej Kompanii Komandosów z czasów II Wojny Światowej. Natomiast potencjalni kandydaci do służby wojskowej mieli możliwość zapoznania się z szeroką ofertą propozycji, które przedstawiał na swoim stoisku kpt. Jacek MARCZAK z WKU w Poznaniu. W przerwie zawodów, uczestnicy zmagań poczęstowani zostali pyszną grochówką wojskową.

Triumfatorami tegorocznych zmagań zostali:


1. W klasyfikacji drużynowej młodzieży szkolnej, akademickiej i żołnierzy OSP NSR:

1

ZSGD – 1 z Poznania, 513 pkt;

2

CSWLąd. OSP – 1 z Poznania, 500 pkt;

3

ZSGD – 2 z Poznania, 427 pkt;

4

CSWLąd. OSP – 2 z Poznania, 426 pkt;

5

ZSH  – A z Poznania, 374 pkt;

6

ZSR – 2 ze Środy Wlkp., 361 pkt.

 

2. W klasyfikacji indywidualnej młodzieży szkolnej, akademickiej i żołnierzy OSP NSR:

1

Mateusz GRZELCZAK, CSWLąd. OSP – 1 z Poznania, 194 pkt;

2

Szymon CZAJCZYŃSKI, CSWLąd. OSP – 2 z Poznania, 183 pkt;

3

Dominik DUDZIAK, ZSGD – 1 z Poznania, 182 pkt;

4

Arkadiusz ŁAWNICZAK, ZSGD – 2 z Poznania, 174 pkt;

5

Adam MAĆKOWIAK, ZSGD – 1 z Poznania, 168 pkt;

6

Wojciech KAJAT, CSWLąd. OSP – 1 z Poznania, 150 pkt

 

3. W klasyfikacji drużynowej rezerwistów i żołnierzy:

1

14 WOG z Poznania, 535 pkt;

2

Zielony Talizman z Czapur, 523pkt;

3

Tarcza Grunwald z Poznania, 502 pkt;

4

Commando 80 z Czapur, 479 pkt;

5

Commando KŻR LOK ze Swarzędza, 462 pkt;

6

WSAR Żegrze – 1 z Poznania, 447 pkt.

 

4. W klasyfikacji indywidualnej rezerwistów i żołnierzy:

1

Robert MASŁOWSKI, WSAR Żegrze – 1 z Poznania, 207 pkt.

2

Adam WOŹNIAK, Zielony Talizman z Czapur, 204 pkt;

3

Leszek REKAL, Zielony Talizman z Czapur, 202 pkt;

4

Damian HERDA, Tarcza Grunwald z Poznania, 200 pkt;

5

Paweł SZMYT, Commando 80 z Czapur, 187 pkt;

6

Jerzy SOSNOWSKI, 14 WOG z Poznania, 180 pkt.

 

5. W klasyfikacji specjalnej konkurencji sprawnościowej Komandos:

1

Joanna HULAK i Wojciech KAJAT, Puma 15, 184 pkt;

2

Filip PAWLICKI i Tomasz KUSIAK, Puma 16, 156 pkt;

3

Anna KULESZEWICZ, Puma 13, 136 pkt;

4

Sylwia KUŚLIET i Szymon CZAJCZYŃSKI, Puma 14, 134 pkt;

5

Adam MAĆKOWIAK i Grzegorz Bobkowski, Puma 19, 131 pkt;

6

Bartosz GOŚLIŃSKI i Dominik KYCIA, Puma 18, 118 pkt.

 

Nagrody specjalne:

 1. puchar ufundowany przez Komendanta 14 WOG z Poznania, dla „Najlepszego strzelca
  z kbk AK” otrzymał Jan CZAPKAIR, ZSR – 1 ze Środy Wlkp., 88 pkt;
 2. puchar ufundowany przez Rektora WSB z Poznania, dla „Najlepszej drużyny młodzieży szkolnej i akademickiej” otrzymała drużyna ZSGD – 1 z Poznania, 513 pkt.

Wyróżnienia za pracę na rzecz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów otrzymali: okolicznościowe puchary - Bogumiła GAŁKA i Tomasz KUSIAK (WSAR) oraz Złoty Medal za Zasługi dla WSAR – Jan URBAN (PBK). Wręczenia trofeów i wyróżnień dokonali: kpt. Jacek MARCZAK, Prezes WSAR Aleksander GREMBOWSKI i członkowie zarządu WSAR.

VIII Międzynarodowy Patrol Wojskowy im. porucznika Łukasza KUROWSKIEGO był jak zwykle okazją zademonstrowania dobrego wyszkolenia, nabytych umiejętności, woli walki i sportowej rywalizacji jego uczestników, świadczą o tym niewielkie różnice punktowe. Był też miejscem do integracji środowisk wojskowych z młodzieżą szkolną i akademicką, rezerwistów i żołnierzy, a także do kultywowania tradycji patriotycznych, historycznych i wojskowych - nie zapominając o uczczeniu pamięci wszystkich poległych i żyjących uczestników misji wojskowych. Prezes WSAR podziękował uczestnikom i funkcyjnym zawodów za bezpieczne ich przeprowadzenie. Podziękowania za wsparcie naszego przedsięwzięcia należą się również gospodarzowi obiektu Komendantowi CSWLąd. pułkownikowi Piotrowi KREIESE, Wójtowi gminy Tarnowo Podgórne Tadeuszowi CZAJCE oraz jednemu z poznańskich sklepów militarnych. 

Piotr Niemczyk