Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ANA SPORTOWO Z CHARYTATYWNYM AKCENTEM

| Autor:

Niemal 2500 osób z 39 państw wzięło udział w imprezie charytatywnej „Make a Wish 2017” przeprowadzonej  na początku czerwca br. w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE) w belgijskim Mons.

Jak co roku na terenach sportowych SHAPE zorganizowano 24-godzinny bieg, który odbywał się wokół głównego stadionu tej wojskowej bazy. Przedsięwzięcie to łączące dobrą zabawę i rywalizację sportową miało na celu zbiórkę funduszy dla chorych dzieci ze wszystkich krajów NATO stowarzyszonych w Fundacji Make a Wish. Na uroczystym rozpoczęciu imprezy stawiły się reprezentacje poszczególnych państw, wspierane przez swoje rodziny. Wielobarwny pochód z narodowymi flagami przemaszerował kilkukrotnie wokół płyty stadionu. Naszej ekipie przewodził gen. bryg. Andrzej Przekwas, na co dzień szef zarządu rozpoznania i wywiadu SHAPE.  

Elementem sportowej rywalizacji był 24-godzinny bieg-sztafeta, w którym swoje drużyny wystawiły niemal wszystkie narodowości oraz organizacje skupione wokół SHAPE. Na starcie pojawili się również strażacy pełniący służbę w bazie, którzy na samym początku biegu pokonywali trasę w pełnym umundurowaniu. Wyzwanie polegające na nieustannym, 24-godzinnym marszu podjął jeden z niemieckich żołnierzy służących w rozlokowanym na ternie bazy Dowództwie Sił Specjalnych NATO (NA HQ). Udało mu się – pokonał trasę w umundurowaniu i z wyposażeniem po czym zebrał gorące owacje od pozostałych uczestników. Polska reprezentacja składająca się z grupy dorosłych oraz kilku grup młodzieży szkolnej wspierała i dopingowała się wzajemnie na każdym etapie imprezy. Niesamowite pokłady energii, szczególnie młodzieży gimnazjalnej oraz entuzjastów biegania, a także ogromna chęć jak najlepszego zaprezentowania się, spowodowała, że nie brakowało chętnych do kontynuowania sztafety nawet w godzinach nocnych. W składzie polskiej ekipy znaleźli się zarówno żołnierze, jak i pracownicy cywilni NATO wraz ze swoimi rodzinami.

Piknikowa forma imprezy sprzyjała integracji środowiska międzynarodowego i nawiązywaniu nowych znajomości. W końcowej klasyfikacji Polacy uplasowali się na drugim miejscu, nieznacznie ustępując reprezentacji Grecji, która pokonała jedynie parę kilometrów trasy więcej. Warto podkreślić, że był to najlepszy wynik polskiej ekipy w dotychczasowej historii startów w „Make a Wish”. Organizatorom imprezy udało się zebrać ponad 20 tysięcy euro.

Fundacja Make a Wish powstała w Stanach Zjednoczonych i jest organizacją non-profit pomagającą spełnić marzenia nieuleczalnie chorych dzieci w wieku od 2 do 17 lat. Działa w 47 krajach na całym świecie poprzez 36 biur stowarzyszonych w Fundacji.

Tekst i: Biuro Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego (PNPW) przy SHAPE

Zdjęcia: arch. PNPW oraz AFN Benelux