Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AKOMPANIA SZKOLNA NA STRZELNICY

| Autor:

Rozpoczął się trzeci miesiąc szkolenia żołnierzy służby przygotowawczej NSR. W ramach doskonalenia zdobywanej wiedzy elewi kompanii szkolnej odbywają szereg ćwiczeń i zajęć. W dniu 9 lipca swoje umiejętności szlifowali na strzelnicy garnizonowej.

Umiejętność posługiwania się bronią osobistą jest podstawową i najważniejszą z żołnierskich umiejętności. Stara wojskowa prawda mówi, że najpierw jesteś strzelcem, a dopiero później specjalistą rodzaju broni. Dlatego szkolenie strzeleckie zajmuje bardzo wysoką pozycję w rankingu przedmiotów programu szkolenia elewów.

Likowi może się wydawać, że takie zajęcia to po prostu wyjście na strzelnice i oddanie określonej liczby strzałów doi tarczy. Nic bardziej mylnego. Oczywiście samo strzelanie jest najważniejszą składową oceny z tego przedmiotu, jednak szkolenie takie składa się z wielu zagadnień ćwiczonych w ramach jednego tematu.

Podczas poniedziałkowych zajęć elewi byli oceniani także z norm czasowych składania i rozkładania broni i ładowania amunicji do magazynka. Oprócz tego wykonywali ćwiczenia przygotowawcze do rzutu granatem oraz doskonalili swoje umiejętności na trenażerach. Ważnym zagadnieniem obowiązkowo ćwiczonym podczas każdych zajęć ze szkolenia strzeleckiego jest udzielanie pierwszej pomocy.

Tekst: kpt. Marcin Stajkowski

Zdjęcia szer. Mariusz Zając