Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AKADECI DZIECIOM

| Autor:

W środę, 6 grudnia kadeci Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Poznania wystąpili z koncertem mikołajkowo-świątecznym w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To już 8 lat, od kiedy kadeci-muzycy przygotowują przedstawienia dla podopiecznych CZD.

Na występ wojskowych muzyków czekali nie tylko mali pacjenci, ale też ich rodzice i personel medyczny. Kadeci nie zawiedli, podobnie jak w latach poprzednich przygotowali przedstawienie. Tegoroczny występ odbył się pod tytułem „Ratujmy Święta” i opowiadał o perypetiach i problemach związanych z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia.

Przedsięwzięcie Szkoły Podoficerskiej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób i instytucji, które chcą pomagać. Tegoroczny występ w Centrum Zdrowia Dziecka był szczególny. Po raz pierwszy obok kadetów-muzyków na scenie pojawili się artyści Teatru Muzycznego z Poznania. Było to możliwe dzięki dyrektorowi teatru Przemysławowi Kieliszewskiemu, aktorzy na scenie wcielili się postaci ze znanego wszystkim dzieciom filmu „Madagaskar”.

Zanim jednak rozbrzmiały pierwsze takty muzyki, przybyłych kadetów powitała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 78 przy Centrum Zdrowia Dziecka dr Małgorzata Syczewska w towarzystwie czasowo pełniącego obowiązki komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych st. chor. sztab. Jacka Kaźmierczaka.

Koncertem dyrygował szer. kdt Mateusz Tokarz, który koordynował także przygotowania do tego wyjątkowego występu wraz z szer. kdt Natalią Guźlak i szer. kdt Wojciechem Hałaniem.

- Przygotowywaliśmy się do przedstawienia przez zaledwie kilka tygodni. Intensywny program szkolenia i napięty harmonogram dnia kadeta, nie pozostawiał nam wiele czasu na przygotowania do koncertu. Nawet najkrótszą wolną chwilę poświęcaliśmy na próby, wykonanie strojów i dopracowanie programu przedsięwzięcia. Dzieciaki wyraziły swoje uznanie brawami i uśmiechami”. – powiedziałszer. kdt Mateusz Tokarz.

- „Ratujmy Święta” w Centrum Zdrowia Dziecka to szczególne wydarzenie dla każdego z nas. Występ  dla tak wymagającej publiczności to wielka przyjemność, a jednocześnie ogromne wyzwanie. Dzieci są bezkompromisowe i zawsze szczere w wyrażaniu emocji. Świadomość, że robimy coś fajnego w walce o uśmiech chorych dzieci była niesamowicie motywująca. – dodała szer. kdt Natalia Guźlak.

Dzięki wizycie niezwykłych gości w mundurach, dzieci zapomniały na chwilę o swoich problemach i o tym, że znajdują się w szpitalu. Pomógł w tym oczywiście Święty Mikołaj z prezentami w rolę którego wcielił się st. sierż. Andrzej Biedrowski. Na co dzień instruktor taktyki w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Wspominając początki współpracy poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Centrum Zdrowia Dziecka st. chor. Marcin Szubert podkreślił, że dla żołnierzy-muzyków od zawsze był to ważny występ. - Kilka lat temu, poproszony o złożenie życzeń małym pacjentom Centrum Zdrowia Dziecka miałem przygotowane regułki. Kiedy sala widowiskowa zapełniła się dziećmi uświadomiłem sobie, że zwykłe życzenia to za mało. Dlatego wypowiedziałem tylko jedno życzenie, że chciałbym, aby za rok kadeci zagrali w kompletnie pustej sali. Byłby to znak, że wszystkie dzieci są w domach na Święta Bożego Narodzenia i cieszą się zdrowiem. To życzenie pozostaje aktualne – podkreślił chorąży Szubert.  – Niestety, zawsze będą takie dzieci, które będą wymagały opieki lekarskiej. Na szczęście w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka mogą odzyskiwać zdrowie. My chcielibyśmy w tym mieć swój mały udział i dlatego kadeci Szkoły Podoficerskiej i my jako kadra wspólnie robimy wszystko, żeby na buziach dzieci, stroskanych twarzach ich rodziców i opiekunów choć na chwilę zagościł uśmiech – dodał st. chor. Szubert.

Tekst.: st.chor. Marcin Szubert