Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AGOŚCIE Z ŻELAZNEGO WILKA U ZAWISZAKÓW

| Autor:

15 lutego 2017 roku Zawiszacy gościli delegację z Brygady Piechoty Zmechanizowanej Żelazny Wilk z Litwy.

Po wizycie Zawiszaków w Brygadzie Piechoty Zmechanizowanej Żelazny Wilk w Rukli na Litwie, tym razem delegacja z zaprzyjaźnionej brygady, wraz z dowódcą pułkownikiem Mindaugasem Steponavičiusem odwiedziła Zawiszaków w kompleksie koszarowym w Orzyszu, gdzie trwa ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo pk. „Łasica-17”.

W takcie pobytu dowódca 15GBZ gen. bryg. Jarosław  Gromadziński zaprezentował gościom jak Zawiszacy ćwiczą z wykorzystaniem systemu JCATS. Żołnierze z „Żelaznego Wilka” zastali zapoznani ze sposobem organizacji ćwiczenia Łasica-17.  Zadania realizowane są w oparciu o  system komputerowy, jednakże na stanowisku dowodzenia głównego ćwiczącego czyli 1 batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich, mogli zaobserwować jak realnie planuje i prowadzi się działania bojowe wirtualnych pododdziałów.

Największe jednak zainteresowanie gości wzbudziły zaprezentowane przez 7 kompanię zmechanizowaną możliwości wykorzystania systemu szkolno - treningowego do broni strzeleckiej Śnieżnik, znajdującego się w Ośrodku Szkolenia w Giżycku. System ten umożliwia doskonalenie celności z broni strzeleckiej, a także przygotuje żołnierzy do strzelań amunicją bojową na „otwartych” strzelnicach oraz daje możliwości działania w zróżnicowanym terenie, o różnych porach doby, w każdych warunkach atmosferycznych.

Spotkanie było okazją do bliższego zapoznania się ze specyfiką 15GBZ, omówieniem dalszej współpracy i wspólnego szkolenia Zawiszaków z żołnierzami Żelaznego Wilka, ale przede wszystkim wymiany doświadczeń związanych ze stacjonowaniem Batalionowych Grup Bojowych, w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (eFP), w Polsce i na Litwie.

Tekst: kpt. Martyna Kupis, por. Paulina Montewka

Foto: mł. chor. Piotr Kamiński