Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AFESTYN W MONS

| Autor:

Ponad 12 tysięcy osób odwiedziło stoiska przygotowane przez społeczności krajów członkowskich NATO w ramach „SHAPE Fest”. Imprezę zorganizowano w dniach 8-9 września br. na terenie kompleksu wojskowego w Mons, w którym znajduje się Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE).

„SHAPE Fest” to zdecydowanie największe wydarzenie o charakterze kulturalno-promocyjnym organizowane w tym natowskim Dowództwie co roku, zazwyczaj we wrześniu. Idea polega na wystawieniu przez poszczególne nacje obecne w SHAPE stanowisk promocyjnych, na których można spróbować typowych dla danego państwa specjałów, zakosztować regionalnych smakołyków i trunków. Impreza jest świetną okazją do promowania kultury i zwyczajów poszczególnych krajów, służy również doskonale integracji międzynarodowego środowiska żołnierzy i pracowników cywilnych NATO, a także ich rodzin, które przebywają wraz z nimi w Belgii. Jako że organizowana jest w weekendy to na zaproszenia personelu SHAPE do bazy przyjeżdżają liczni goście zarówno z ojczystych krajów, jak również innych dowództw Sojuszu.

Poszczególne nacje decydują o wielkości i charakterze swoich stoisk. Zazwyczaj przygotowywane są one bezpośrednio przez natowski personel wspierany przez członków swoich rodzin. Okres bezpośrednich przygotowań trwa zazwyczaj kilka dni i oznacza z reguły dużą mobilizację wśród poszczególnych społeczności. W tym okresie rozdzielane są bowiem role i zadania, gdyż zdecydowaną większość prac potrzebnych na przygotowanie stanowisk i zabezpieczenie ich funkcjonowania trzeba wykonać kosztem własnego czasu. Jako że impreza cieszy się ogromną popularnością wśród wszystkich społeczności Dowództwa to chętnych do pracy nie brakuje.

Stanowisko promocyjne naszego kraju przygotowane zostało przez biuro Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowy (PNPW) oraz żołnierzy służących w SHAPE i ich rodziny. Przez cały czas trwania imprezy w zabezpieczaniu stoiska brali udział polscy żołnierze wraz z rodzinami. Małżonki przygotowały pyszne ciasta, bigos, kiełbaski. Nie zabrakło również pierogów, które cieszyły się szczególnym powodzeniem i polskiego piwa. W trakcie imprezy zbierano fundusze mające wspomóc jednego z polskich oficerów służących w SHAPE, który poważnie ucierpiał w wyniku wypadku drogowego. Generał Curtis M. Scaparrotti, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO w Europie, odwiedzając nasze stanowisko założył biało-czerwony szalik i czapkę, co spotkało się z owacją przebywających tam osób.

W czasie „SHAPE Fest” zaprezentowały się liczne zespoły muzyczne i sekcje sportowe, a wśród nich: SHAPE International Band, SHAPE Choir, działający w bazie klub piłkarski i cyklistów oraz sekcja jeździecka. Przygotowano również liczne atrakcje dla najmłodszych członków społeczności tego natowskiego Dowództwa. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali zarówno żołnierze z International Military Police, jak i belgijscy policjanci. Całość zakończył pokaz sztucznych ogni.

 

Tekst: ppłk Krzysztof Plażuk

Zdjęcia: ppłk Paweł Adamus i SSgt Dan Bardsley,SHAPE PAO