Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AEGZAMINY WSTĘPNE MUZYKÓW

| Autor:

W dniach 9-10 sierpnia br., w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych zakończyły się egzaminy wstępne na kurs podoficerski dla przyszłych muzyków orkiestr wojskowych.
Szkoła Podoficerska kształci na potrzeby korpusu podoficerskiego żołnierzy do orkiestr wojskowych i zespołów estradowych. Poznańska Szkoła Podoficerska to jedyne miejsce w Wojsku Polskim, gdzie kształcą się na potrzeby korpusu podoficerskiego żołnierze w grupie osobowej orkiestr i zespołów estradowych.
Na egzaminy zameldowało się 35 kandydatów. W orkiestrach wojskowych w całym kraju, czeka na chętnych 17 miejsc.
Jesteście muzykami a w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych zdobędziecie niezbędną wiedzę i umiejętności żeby być żołnierzami. To ważne, ponieważ w pierwszej kolejności będziecie żołnierzami a dopiero później muzykami – starszy chorąży sztabowy Jacek Kaźmierczak – pełniący obowiązki komendanta Szkoły Podoficerskiej.
Każdy z kandydatów ubiegający się o przyjęcie na podoficerski kurs muzyków, musiał ukończyć co najmniej szkołę muzyczną drugiego stopnia w zakresie gry na instrumencie muzycznym, legitymować się świadectwem ukończenia szkoły średniej, przejść badania lekarskie oraz być nie karanym. Po spełnieniu wymagań, czekało na kandydatów najważniejsze wyzwanie przed rozpoczęciem szkolenia podoficerskiego – egzaminy wstępne.
Egzaminowe zmagania trwały dwa dni i podzielone zostały na etap ogólny i specjalistyczny.
Etap pierwszy obejmował egzamin ze sprawności fizycznej, języka angielskiego i wiedzy ogólnej.
Już w pierwszy dzień, rygorom ze sprawności fizycznej nie sprostało i pożegnało się z egzaminami wstępnymi i marzeniami o miejscu na elitarnym kursie 8 kandydatów.
W czasie drugiego etapu egzaminów, przeprowadzono rozmowy kwalifikacyjne w ramach których, odbyły się również przesłuchania z umiejętności gry na instrumentach muzycznych. Drugi etap przeprowadziła komisja ekspercka złożona z przedstawicieli orkiestr wojskowych z pułkownikiem Pawłem Lewandowskim z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej na czele.
Kurs muzyków do orkiestr wojskowych od najbliższego roku zmienił swoją dyslokację. W ubiegłych latach egzaminy oraz kurs odbywały się w kursie zamiejscowym Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowychw Zegrzu. Zmiany w SPWLąd doprowadziły do realizacji całości kursu w Poznaniu. – st. chor. sztab. Paweł Andrzejewski – kierownik sekcji szkolenia SPWLąd
Kadeci rozpoczną intensywne, 7-miesięczne szkolenie 4 września a po jego zakończeniu uzyskają promocję na pierwszy stopień podoficerski – kaprala i trafią do orkiestr wojskowych.

Tekst i fot.: st. chor. Marcin Szubert