Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ADO POPIERSIA OGNIA!

| Autor:

Pierwsza połowa lutego br. była dla  elewów służby przygotowawczej z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ważnym czasem. W dniach 08.02-16.02.2017 żołnierze kompanii szkolnej odbyli swoje pierwsze  strzelania z użyciem ostrej amunicji.

Zajęcie ogniowe odbyły się na strzelnicy w Ośrodku szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie. Żołnierze wykonali ćwiczenia przygotowawcze do strzelania nr 1 (na celność i skupienie) z kbk AK MS oraz ćwiczyli się w doskonaleniu norm taktycznych np. w rozkładaniu i składaniu broni, zakładaniu odzieży ochronnej ISOPS, uczyli się także pokonywania terenu różnymi sposobami. Kierownikiem zajęć poligonowych był dowódca kompanii szkolonej kpt. Marcin Ożdżyński.

- Najtrudniejszym elementem strzelania okazało się dla elewów uzyskanie właściwego skupienia pocisków w celu” – mówi kpt. Ożdżyński. Zimowe warunki oraz fakt, że żołnierze odbywali swoje pierwsze strzelanie na pewno miały wpływ na wynik ogólny – dodaje.

Przed elewami jeszcze wiele strzelań, ale to pierwsze, gdzie bardzo ważne było nauczenie ich zachowania warunków bezpieczeństwa i właściwych odruchów, na pewno zapamiętają na długo, tak jak czołganie na śniegu czy rozkładanie broni na czas zmarzniętymi rękami.

- Takie warunki uczą wytrwałości, hartują oraz budują ducha zespołu – zgodnie twierdzą dowódcy plutonów.

 

Tekst: kpt. Kamila Kreis-Tomczak

Zdjęcia: Mariusz Mąkosa