Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AĆWICZENIE OPAL-17

| Autor:

W trzech lokalizacjach - na poligonie w Drawsku, pod Bydgoszczą oraz w Czarnem, realizowane jest ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Opal-17. Biorą w nim udział żołnierze Dowództwa Brygady oraz czterech podległych batalionów.

13 września ćwiczące pododdziały zgrupowania taktycznego zajęły rejony wyjściowe i przystąpiły do organizacji działania. Podczas ćwiczenia Opal – 17 ćwiczą żołnierze Dowództwa brygady, 3 batalionu logistycznego, 52 batalionu remontowego, 11 batalionu ewakuacji sprzętu oraz 1 batalionu dowodzenia i zabezpieczenia.

Ćwiczenie przebiegać będzie w kilku częściach, dotyczących zagadnień taktycznych: planowania, organizacji i realizacji konwoju, likwidacji skażeń, ewakuacji uszkodzonego sprzętu jak i tankowania różnymi sposobami. Tak skonstruowana, przez zespół autorski, różnorodność realizowanych zagadnień taktycznych umożliwi Kierownictwu Ćwiczenia ocenę poziomu wyszkolenia pododdziałów w warunkach polowych.

W ćwiczeniu, które potrwa do 16 września, uczestniczy ponad 1000 żołnierzy. Podczas ćwiczenia logistycy będą współdziałali z żołnierzami 12 Dywizji Zmechanizowanej, 16 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Kierownikiem Opala jest dowódca Brygady – pułkownik Mariusz Skulimowski.

Ćwiczenie Opal - 17 jest płynnym wprowadzeniem żołnierzy brygady do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego Sił Zbrojnych RP w 2017 roku, jakim jest ćwiczenie Dragon -17.