Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AĆWICZENIE MARGONIT - 18

| Autor:

W Opolu, 11 października br., na bazie obiektów szkoleniowych 10 Brygady Logistycznej przeprowadzono ćwiczenie pk. Margonit-18, sprawdzające przygotowanie komponentów wydzielanych do Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej.

Ćwiczenie rozpoczęło się w dniu 8 października br. na placu apelowym z udziałem całego stanu osobowego 10 Brygady Logistycznej, sztandaru jednostki wojskowej i kompanii honorowej. Podczas rozpoczęcia ćwiczenia przedstawiono osoby funkcyjne kierownictwa ćwiczenia oraz omówiono warunki bezpieczeństwa, przeciwpożarowe i ochrony środowiska. Kierownikiem ćwiczenia był zastępca dowódcy 10 Brygady Logistycznej pułkownik Wojciech Grzybowski, a kierownictwo ćwiczenia tworzyli oficerowie z jednostek wojskowych i instytucji podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Zasadniczym celem ćwiczenia było doskonalenie procedur i czynności obowiązujących w ramach planowania, organizowania i realizacji przedsięwzięć zabezpieczenia logistycznego sił wydzielanych do Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej w 2019 roku oraz sprawdzenie stopnia przygotowania obsady komponentów do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Ćwiczenie odbywało się w trzech lokalizacjach: w koszarach 10 Brygady Logistycznej w Opolu, w koszarach 91 Batalionu Logistycznego w Komprachcicach oraz na poligonie w Winowie. Głównymi ćwiczącymi był personel z jednostek Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wydzielany do Dowództwa Operacji Unii Europejskiej, Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego, żołnierze z 10 Brygady Logistycznej tworzący Narodowy Element Wsparcia, Pododdział Operacji Portowych, Pluton transportu MPS, Pododdział Regulacji Ruchu z 2 Kompanii Regulacji Ruchu z Oleśnicy oraz Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk na Teatrze.

Zadaniem logistyków było zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej oraz przygotowanie infrastruktury do przyjęcia sił głównych, mających ustabilizować sytuację w regionie. Ćwiczący żołnierze, oprócz zadań taktycznych i logistycznych, musieli odpierać ataki na konwoje i bazy materiałowe oraz na bieżąco rozwiązywać nietypowe sytuacje jak na przykład podejmowanie rokowań z manifestującą ludnością cywilną. Ćwiczących oceniał zespół pod kierownictwem szefa Szefostwa Planowania Logistycznego IWsp SZ pułkownika Witolda Bartoszka, a z ramienia 10 Brygady Logistycznej podpułkownik Dominik Bech z wyznaczonymi oficerami kierownictwa ćwiczenia.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
Zdjęcia: kpt. Piotr Płuciennik, st. chor. szt. Cezary Popko, mł. chor. Dariusz Rogowicz