Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AZBROJENIOWY RYNEK PRACY

| Autor:

     W dniach 4 - 7 września 2018 roku w Kielcach odbył się XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, w którym uczestniczyło ponad 620 wystawców. W sumie wśród wystawców z 31 krajów, 296 firm było podmiotami zagranicznymi. W tegorocznej edycji targów państwem wiodącym była Polska (uczczono w ten sposób setną rocznice odzyskania przez Rzeczypospolitą niepodległości), a Polska Grupa Zbrojeniowa została partnerem strategicznym targów.

     Salon w Kielcach jak co roku kusi zbrojeniowe firmy z całego świata, tym bardziej, że  Polska w najbliższym czasie na armie wyda miliardy złotych. Przy czym polityka państwa skłania się obecnie w tym kierunku, aby w produkcji uzbrojenia w jak najszerszym zakresie uczestniczył przemysł rodzimy. W kooperacji z podmiotami krajowymi będzie np. budowany najnowszy system obrony przeciwlotniczej. Rakiety kupimy, ale pojazdy na których można je przewozić mogą powstać np. w Jelczu.

Zbrojeniowy rynek pracy w ciągu najbliższych kilku lat ma perspektywę szybkiego rozwoju i pozyskanie najnowszych technologii. Prawdopodobnie odchodzący z wojska fachowcy będą mogli trafić do firm, gdzie produkowano broń, urządzenia czy sprzęt, którym wcześniej się posługiwali.

Tekst i zdjęcia: Ryszard Rogoń