Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ABĘDĄ NOWE MIEJSCA PRACY

| Autor:

W dniach 5 - 8 września 2017 roku w Kielcach odbył się XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, w którym uczestniczyło ponad 600 wystawców, rozlokowanych na powierzchni 26 000 mkw. Wśród wystawców z 27 krajów 308 firm było podmiotami zagranicznymi. Największą reprezentację mieli Niemcy (48 firm), w kolejności Brytyjczycy (34) oraz USA (30). Tym razem na targach swoją wystawę narodową miała Korea Południowa reprezentowana przez 23 firmy.

Polska z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych firm, które bardzo często wchodzą w kooperacje z podmiotami krajowymi. Na targach po raz pierwszy został zaprezentowany polsko-ukraiński system rakietowy „Stokrotka” służący m.in. do zwalczania dronów.


Zasięg rakiety wystrzelonej z platformy umieszczonej na samochodzie ciężarowym wynosi 7 km. Wykryty cel może zostać zasypany 1 800 „kuleczkami” ukrytymi w głowicy rakiety. Drony można wykrywać radarem, jak i również optycznie.

Amerykanie zaprezentowali drona wielkości opakowania na okulary. Na tle ściany zieleni praktycznie nie do wykrycia. Przez 30 minut może na bieżąco przekazywać obrazy z pola walki czy śledzić przemieszczające się kolumny wojskowe.

Pracownicy rekonwersji kadr systematycznie śledzą rynek pracy związany z przemysłem zbrojeniowym. Na przestrzeni wielu lat „firmy z tego sektora” zwracały się wielokrotnie do naszych ośrodków aktywizacji zawodowej z prośbą o znalezienie określonych specjalistów. Nie mogło więc zabraknąć przedstawiciela rekonwersji na jednych z największych targów zbrojeniowych w Europie. Okazało się przy tym, że wielu rozmówców uczestniczących w tej imprezie, to byli wojskowi i to oni najczęściej deklarowali współpracę.
                       
Podczas rozmów prowadzonych na targach, przedstawicielom kilkunastu firm oraz żołnierzom obecnym na targach zostały wręczone materiały promujące rekonwersję oraz ośrodki aktywizacji zawodowej.
    
Tekst i foto: Ryszard Rogoń